Smart IO-Link

W ramach globalnego zaangażowania w automatyzację zakładów produkcyjnych, Parker wprowadza do sterowników maszyn standard inteligentnej łączności pneumatycznych wysp zaworowych w postaci modułów IO-Link, które umożliwiają szybką zabudowę w zaworach z oferty Parker. Nowy moduł, który jest niezależny od protokołów opartych na Ethernet i rozwiązaniach innych dostawców, oferuje współpracę w standardzie Plug & Play u klientów stosujących już Ethernet w standardzie przemysłowym, co oznacza możliwość uzyskania podobnej wydajności i ograniczenia stopnia złożoności układu przy niższych kosztach. 

Nowa technologia komunikacyjna umożliwia łatwą i prostą zabudowę urządzeń, tym bardziej, że – podobnie jak w przypadku wszystkich powszechnie stosowanych magistral obiektowych i systemów automatyzacji – użytkownicy nie muszą odbywać szkolenia w zakresie obsługi nowego protokołu. Dodatkowo konfigurację sieci można zapisać w kodzie i przenieść na urządzenie bez konieczności programowania.

Technologia zaworów połączonych daje klientom Parker możliwość wprowadzenia inteligentnego i zdecentralizowanego sterowania, co umożliwia lepszą, o wiele bardziej oszczędną i prostszą kontrolę maszyna-maszyna, zwłaszcza w przypadku maszyn małych i średnich rozmiarów. Ze względu na fakt, że producenci OEM chcą zapewnić swoim służbom utrzymania ruchu więcej danych o wydajności w krótszym czasie, IO-Link oferuje szybszą diagnostykę parametrów krytycznych (niedostępną w konwencjonalnych rozwiązaniach dyskretnych), która może okazać się niezbędna w zapobieganiu przestojom produkcyjnym.

Modernizacja polegająca na wdrożeniu IO-Link pozwala klientom Parker znacząco skrócić czas potrzebny na procedury rozruchowe i konfigurację. Dlatego możliwe jest obniżenie kosztów robocizny i szybsze wprowadzenie produktu na rynek. Moduł oferuje wiele korzyści dzięki zastosowaniu złączy 25-wtykowych/D-Sub, ponieważ wykonywanie licznych połączeń i rozwiązywanie problemów w przypadku szeregu rozproszonych awarii jest czasochłonne i kosztowne. Zastosowanie standardowych, nieekranowanych, 5-wtykowych przewodów i złączy przełączników zbliżeniowych pomaga zoptymalizować stany magazynowe części zamiennych i obniżyć koszty nawet pięciokrotnie w stosunku do przewodów dedykowanych pod określone protokoły. Jednocześnie nadal można odnosić korzyści z podobnie funkcjonującej diagnostyki i wydajności, jak w przypadku bardziej rozbudowanych metod połączeń magistrali obiektowych.

Ponadto zastosowanie IO-Link zapewnia inżynierom systemów elastyczność w projektowaniu architektury układu sterowania przy mniejszej liczbie węzłów sieci Ethernet. Zastosowanie mniejszego, głównego modułu IO-Link wspomaga również budowę maszyn o mniejszych gabarytach.